Zgrzytanie zębami a owsiki.

Zgrzytanie zębami a owsiki

Problem nadmiernego zaciskania i ścierania zębów może być uwarunkowany różnymi czynnikami. Niejednokrotnie choroby pasożytnicze przyczyniają się do występowania uciążliwego zgrzytania zębami. W jaki sposób obecność owsików w organizmie powoduje wspomnianą niedogodność?

Zakażenie owsikami a zgrzytanie zębami

 

Zdaniem wielu osób pojawienie się pasożytów jest nierozerwalnie związane z problemem zgrzytających zębów. Choć jest to dość popularny syndrom chorób pasożytniczych, to nie ma on bezpośredniego powiązania z występowaniem robaków. Niemniej jednak trudno zaprzeczyć, że obecność owsików u dziecka nie wywołuje u niego nieprawidłowości o charakterze bruksizmu. Na czym polega ta dziwna korelacja?

W przypadku owsicy należy zwrócić uwagę na jej przebieg. Dojrzewające w przewodzie pokarmowym robaki przedostają się do końcowych odcinków jelita i odbytnicy gdzie składają jaja, które pokryte są śluzem. To właśnie one wywołują jeden z głównych objawów owsicy, którym jest uciążliwy i trudno do opanowania świąd w tej okolicy. Potrzeba drapania jest na tyle silna, że dziecko niezwykle często rozdrapuje skórę. W ten sposób dochodzi do jej podrażnień i uszkodzenia. Co więcej, nieustanne swędzenie sprzyja rozdrażnieniu malucha, potęguje w nim stres i może powodować zaburzenia snu. Problemy te mogą zostać spotęgowane wskutek niedoborów witamin i minerałów, które zazwyczaj towarzyszą osobom chorującym na owsicę. Taki stan przeważnie skutkuje występowaniem męczącego i nieznośnego zgrzytania zębami, co w długofalowej perspektywie nie tylko spowoduje ich uszkodzenie, ale i może skutkować problemami np. nadmiernego napięcia stawów skroniowo-żuchwowych.

Jak pozbyć się owsików?

 

Proces odrobaczania organizmu zarażonego owsikami należy rozpocząć od poprawy dotychczasowej higieny osobistej. Oprócz regularnego mycia rąk i produktów spożywczych przed spożyciem (zwłaszcza owoców i warzyw) zaleca się pielęgnację okolic odbytnicy (np. wodą z szarym mydłem, naparami z rumianku i zielonej herbaty) oraz częste pranie pościeli i bielizny – najlepiej w wysokiej temperaturze i przy użyciu skutecznych środków dezynfekujących. Specjaliści rekomendują też, aby zwrócić uwagę na codzienną dietę. Warto ograniczyć spożycie cukrów prostych i równocześnie zwiększyć podaż błonnika. Poleca się również włączyć do diety preparaty probiotyczne, które wspomogą kondycję mikrobiomu. Równie pomocna w walce z pasożytami jest fitoterapia. Skutecznymi sposobami na owsiki są m.in. oleje z pestek dyni i nasion czarnuszki, ziele piołunu i wrotycza, czosnek czy koper włoski.

Zgrzytające zęby to nie tylko pasożyty

 

Warto jednak pamiętać, że objaw zgrzytających zębów i ich silnego zaciskania nie zawsze oznacza chorobę pasożytniczą. Problem ten niezwykle często stanowi rezultat innych niedogodności, które w żadnym stopniu nie mają związku z obecnością owsików. Zgrzytanie zębami może być skutkiem:

  • zaburzeń lękowych,
  • nadmiernego stresu,
  • niedoboru magnezu,
  • wad anatomicznych zgryzu,
  • wyżynania się kolejnych zębów.

Wówczas kluczową rolę odgrywa diagnostyka. W celu wykluczenia obecności owsików i innych chorób pasożytniczych poleca się wykonanie badań np. laboratoryjnej analizy próbki kału. Inną opcją jest badanie serologiczne krwi, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem występowania przeciwciał wskazujących na obecność organizmów pasożytniczych. Metoda ta, choć jest zdecydowanie droższa od badania kału, gwarantuje większą dokładność diagnostyczną. Innymi formami parazytologicznego badania krwi są metoda PCR oraz immunoenzymatyczny test ELISA.

Bibliografia:

  1. Hadaś E., Derda M.. „Pasożyty–zagrożenie nadal aktualne.” Probl Hig Epidemiol 2014, 95(1): 6-13.
  2. Popielska J., Marczyńska M. „Zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego.” Standardy Medyczne/Pediatria 2013, 10: 474-479.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce
  4. https://diag.pl/pacjent/artykuly/jak-wykryc-nieproszonego-goscia-w-przewodzie-pokarmowym/