Jak wyglądają owsiki?

Owsiki należą do grupy nicieni. Charakteryzują się białym kolorem oraz podłużnym kształtem nieprzekraczającym 1,5 cm. Kształtem przypominają cienkie i długie nitki zauważalne gołym okiem.


Skąd się biorą owsiki?

Do zakażenia owsikami dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Źródłem owsików mogą być skażone dłonie lub pokarm. Przyczyną zakażenia może być także skażona bielizna, ubranie, ręcznik, pościel, czy deska sedesowa. Do zakażenia może dojść także drogą oddechową, gdyż jaja owsików mogą unosić się w powietrzu. Jest to jednak rzadki przypadek.


Jak zwalczyć owsiki?

Aby pozbyć się owsików, należy stosować leki o działaniu przeciwpasożytniczym. Do najczęściej podawanych leków należą: mebendazol, albendazol, pyrantel. Ważne jest także dbanie o higienie oraz usunięcie potencjalnych jaj z otoczenia, aby uniknąć ponownej infekcji.


Jak długo trwa leczenie owsików?

Długość trwania leczenia zależy od rodzaju farmakoterapii, przestrzegania zasad higieny oraz diety. Po wdrożeniu farmakoterapii objawy ustępują zazwyczaj po kilku dniach. Terapie należy powtórzyć po około 2 tygodniach, aby zapobiec nawrotom.


Jakie są objawy owsików?

Jednym z pierwszych objawów owsicy, który informuje nas, że coś jest nie tak, jest świąd okolicy odbytu. Przyczyną świądu jest śluz, obecny na jajach owsików. Drapanie swędzącej skóry może doprowadzić do powstania ran i nadkażeń. Zakażenie owsikami może się również objawiać osłabieniem, bladością skóry, spadkiem apetytu i utratą masy ciała. Czasami występują także objawy ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha i nieregularne oddawanie stolca. Owsica może także przebiegać bezobjawowo.