Jak leczyć owsicę?

Skąd się biorą owsiki?

Owsica jest chorobą atakującą wyłącznie ludzi. Choć dzieci są najbardziej narażone na zakażenie tymi uciążliwymi pasożytami, to niejednokrotnie owsiki mogą bytować w przewodzie pokarmowym osób dorosłych. Skąd się biorą owsiki i w jaki sposób mogą pojawić się w ludzkim organizmie? Jakie objawy wywołują? Co należy robić, aby je skutecznie zwalczyć?

Jak dochodzi do zarażenia owsikami?

 

Owsiki są cienkimi i białymi robakami, które swoim wyglądem przypominają nici. Pasożytnicze robaki bytują wyłącznie w ludzkim przewodzie pokarmowym, ale ogniska zapalne mogą być dosłownie wszędzie. Mikroskopijne jaja owsików niezwykle często znajdują się na przedmiotach codziennego użytku (np. zabawkach, meblach, pościeli, klamkach czy poręczach), urządzeniach sanitarnych, a także na trawie, kwiatach czy dziko rosnących owocach i warzywach. Jak wobec tego dochodzi do rozwoju owsicy? Przeważnie jest to wynik niedostatecznego przestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej.

Dziecko po powrocie ze szkoły, przedszkola, spaceru, placu zabaw czy toalety musi zadbać o regularne mycie rąk. Jaja owsików niezwykle często gromadzą się na powierzchni skóry lub pod paznokciami, a ich niewielki rozmiar nie pozwala dostrzec gołym okiem. Nieświadome dziecko, podobnie zresztą jak osoby dorosłe, mogą więc samodzielnie przenieść jaja do buzi, oczu lub na inne części ciała. W ten sposób pasożyty z czasem docierają do jelita grubego, gdzie rozpoczynają cykl rozwojowy – zasiedlając ludzki organizm, zaczynają żerować na gospodarzu, co stanowi przyczynę wielu niekorzystnych i charakterystycznych dolegliwości.

Oczywiście nie można zapominać, że zakażenie owsikami następuje też wskutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą i jej przedmiotami – dlatego też pojawienie się pasożytów u jednego z domowników przeważnie powoduje chorobę u całej rodziny.

Owsica – objawy

 

Głównym symptomem wskazującym na obecność owsików jest nieustanne i trudne do opanowania uczucie świądu w okolicach odbytnicy. Wynika to z faktu, że właśnie w tym miejscu robaki składają swoje jaja – te natomiast są pokryte charakterystycznym śluzem, który wywołuje podrażnienie skóry i prowokuje do drapania. Świąd jest na tyle intensywny, że może prowadzić do problemów ze snem np. utrudnionego zasypiania czy wybudzania się w środku nocy. To z kolei może prowadzić do rozdrażnienia, zmęczenia, trudności ze skupieniem. Drapanie swędzącego obszaru może spowodować uszkodzenie skóry, co przeważnie kończy się rozwojem stanu zapalnego i trudno gojącymi się ranami.

Inne objawy wskazujące na zakażenie owsikami to:

  • nudności
  • nocne zgrzytanie zębami
  • widoczne podkrążenie wokół oczu i bladość skóry
  • problemy z apetytem i przesadny spadek masy ciała

Ponadto owsiki są często widoczne w kale osoby zarażonej – stolec charakteryzuje się licznymi białymi kropkami, którymi są pasożytnicze robaki.

W jaki sposób pozbyć się owsików?

 

Owsica to choroba, którą należy leczyć poprzez zmianę dotychczasowych nawyków. Przede wszystkim niezbędne jest wprowadzenie rygoru higienicznego, co polega na częstych kąpielach i myciu rąk, obcinaniu paznokci, regularnym praniu pościeli, bielizny, ręczników i innych przyborów higienicznych oraz na systematycznym sprzątaniu domu. Ponadto poleca się zadbać o zdrowe i zróżnicowane odżywianie – dieta powinna bazować w głównej mierze na białku i błonniku, a węglowodany (przede wszystkim cukry proste) należy na pewien czas zdecydowanie ograniczyć. Wartościowy wpływ ma także nawodnienie, które pozwoli na regularną defekację i usuwanie nagromadzonych w jelicie pasożytów.

Oprócz tego owsiki można zwalczyć za pomocą domowych leków:

  • pestkami dyni
  • zielem piołunu
  • cebulą i czosnkiem
  • suszonym rumiankiem
  • wrotyczem pospolitym

Bibliografia:

  1. Pomorska-Wesołowska M. „Pasożyty jako czynniki etiologiczne zakażeń szpitalnych.” Zakażenia XXI Wieku 2019, 2(2): 93-101.
  2. Siekierska M., et al. „Częstość występowania owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis) u dzieci z wybranych przedszkoli województwa wielkopolskiego; diagnostyka laboratoryjna.” Journal of Laboratory Diagnostics 2018, 54(1): 5-10.
  3. Hadaś E., Derda M. „Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(1): 6-13.