Choroby pasożytnicze są niezwykle uciążliwym problemem, a ryzyko ich występowania jest szczególnie wysokie wśród dzieci. Owsiki to pasożyty bytujące wyłącznie u ludzi – jak skutecznie zapobiegać rozwojowi owsicy, aby uchronić się przed szeregiem niedogodności?
Jakie są objawy owsicy?
Pojawienie się owsika w organizmie człowieka stanowi przyczynę szeregu objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Owsiki ludzkie bytują w jelitach, natomiast nocą przechodzą do odbytnicy, gdzie składają oblepione śluzem jaja. To właśnie ten śluz wywołuje podrażnienie i uporczywy świąd tej okolicy. Niedogodności te są na tyle duże, że zakażone dziecko często wybudza się w nocy w celu zaspokojenia potrzeby drapania. Po kilku nieprzespanych nocach dziecko ma problemy z koncentracją, jest senne za dnia oraz towarzyszy mu uczucie rozdrażnienia, które wynika ze zmęczenia i braku dostatecznej ilości snu. Natomiast regularne drapanie podrażnionej skóry przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego, a to może skutkować powstawaniem mniej lub bardziej rozległych ran.
Inne symptomy wskazujące na zakażenie owsikami to:
- nudności,
- zgrzytanie zębami,
- zmniejszenie apetytu,
- zmniejszenia masy ciała,
- dolegliwości bólowe brzucha.
Infekcja owsikami u dziewczynek jest o tyle poważniejsza, że pasożyty mogą rozprzestrzenić się w okolice sromu i pochwy, co prowadzi do ich zmian zapalnych.
Profilaktyka owsicy – jak zapobiegać zarażeniom owsikami?
Głównym elementem profilaktyki jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. W większości przypadków owsica rozwija się wskutek przedostawania się jaj i dorosłych osobników z rąk dziecka do ust, a z nich do przewodu pokarmowego. Dlatego rodzice muszą dopilnować, aby ich pociechy regularnie myły ręce po:
- kontakcie z innymi dziećmi,
- zabawach na zewnątrz np. w piaskownicy,
- powrocie ze żłobka, przedszkola lub szkoły,
- skorzystaniu z toalety – zwłaszcza przed posiłkiem,
- dotknięciu rozmaitych przedmiotów np. zabawek swoich rówieśników,
- powrocie do domu z miejsc o zwiększonym ryzyku występowania chorobotwórczych pasożytów np. środku transportu publicznego, sklepy, parki, publiczne toalety, placówki ochrony zdrowia.
Kwestia higieny powinna też dotyczyć warzyw i owoców. Niejednokrotnie jaja owsików mogą bytować na powierzchni tych produktów spożywczych. Dlatego przed zjedzeniem jabłka, które spadło z drzewa na ziemię, warto wcześniej je umyć – procedura ta dotyczy też artykułów spożywczych zakupionych w sklepach. Rodzice powinni też zadbać o regularne obcinanie paznokci u dziecka. Owsikowe jaja często zagnieżdżają się pod nimi.
Warto też wspomnieć, że zakażenie owsicą może nastąpić wskutek kontaktu dziecka z przedmiotami osobistymi należącymi do innych osób. Dziecko wyjeżdżając na obóz sportowy lub wycieczkę szkolną nie powinno dotykać, a tym bardziej korzystać m.in. z ręczników lub pościeli swoich rówieśników. Niekiedy zakażenie następuje po wizycie w toalecie. Należy więc wyrobić u dziecka prawidłowe nawyki i już od najmłodszych lat wyrabiać nawyk przestrzegania higieny.
Oprócz tego rodzice powinni zwrócić uwagę na:
- w diecie dobrze jest zadbać o regularne spożycie pestek dyni, które są zabójcze dla owsika ludzkiego,
- zwiększyć podaż błonnika, który wyreguluje rytm wypróżniania i będzie pomocny w usunięciu pasożytów,
- regularne pranie pościeli, piżam, ubrań i bielizny, które mogą być miejscem bytowania pasożytniczych owsików,
- ograniczenie ilości cukrów prostych, a zwłaszcza słodyczy w codziennej diecie – węglowodany proste są idealną pożywką do namnażania i rozwoju owsików.
Bibliografia:
- Hadaś E., Derda M. „Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(1): 6-13.
- Jasonek J., Szenborn L., Kuchar E. „Praktyczne aspekty rozpoznawania i leczenia najczęstszych choró pasożytniczych.” Family Medicine & Primary Care Review 2008, 3: 887-892.
- https://www.allecco.pl/artykuly/owsiki-i-inne-pasozyty-u-dzieci-jak-leczyc-jak-zapobiegac.html