Choroby pasożytnicze jak chociażby owsica są często zwalczane za pomocą naturalnych produktów. W wielu przypadkach składniki aktywne zawarte w roślinach są pomocne w przeciwdziałaniu pasożytom. Czy olej z czarnuszki siewnej jest wartościowym produktem na pozbycie się owsików?
Czarnuszka – bogate źródło wielu substancji czynnych
Nasiona i olej z czarnuszki są od długiego czasu wymieniane przez zwolenników fitoterapii. Nic dziwnego, roślina zawiera szereg składników aktywnych o pozytywnym wpływie na ludzkie zdrowie. W nasionach czarnuszki występują:
- glikozydy flawonoidowe
- alkaloidy (np. nigellicyna)
- saponiny triterepenowe (alfa-hederyna)
- białko (dostarczające cennych aminokwasów)
- sole mineralne (np. wapnia, magnezu czy żelaza)
- olejki eteryczne (np. tymol, karwon, tymochinon)
- oleje tłuste (m.in. tłuszcz linolowy, oleinowy i α-linolenowy)
Olej z czarnuszki – zastosowanie w walce o zdrowie
Nie od dziś wiadomo, że czarnuszka – jednakowo w formie surowych nasion, ekstraktu czy oleju – jest wykorzystywana do przeciwdziałania różnym dolegliwościom i zwalczania niedogodności. Przeważnie o czarnuszce wspomina się w przypadku infekcji przez chorobotwórcze mikroorganizmy. Olejek eteryczny z czarnuszki, a zwłaszcza zawarty w nim tymochinon i jego pochodne są niezwykle skuteczne w ograniczeniu rozwoju bakterii, zwalczaniu zakażeń grzybiczych i niwelowaniu wirusów. Oprócz tego czarnuszka jest często wymieniana jako naturalne remedium na problemy w obrębie dróg oddechowych, naturalne wsparcie dla odporności czy cenna roślina dla neutralizacji niektórych niedogodności skórnych (np. świąd, zmiany atopowe).
Czy olej z czarnuszki sprawdzi się w walce z owsikami?
Owsiki są niezwykle popularnym pasożytem ludzkiego przewodu pokarmowego, a wywoływana przez nie owsica jest bardzo uciążliwym problemem dla dziecka. Wielu rodziców decyduje się na naturalne leczenie owsicy przy pomocy oleju z pestek dyni. Zawarta w nasionach dyni kukurbitycyny o niezwykle silnym działaniu antypasożytniczym – ten roślinny alkaloid powoduje trwałe uszkodzenie układu nerwowego owsików, co prowadzi do ich śmierci i ułatwia pełne wyleczenie malucha.
Niejednokrotnie w temacie oleju dyniowego wspomina się także o tłuszczu pozyskanym z nasion czarnuszki siewnej.
Czarnuszka i zawarty w niej tymochinon mają potwierdzone naukowe naukowo zastosowanie w walce z niektórymi pasożytami (np. lamblie, tasiemce, pełzak czerwonki czy przywra żylna)[1,2]. Choć brakuje twardych dowodów wskazujących na realne korzyści ze stosowania oleju czarnuszkowego w owsicy, to jej użycie może w pośredni sposób okazać się pomocne dla chorego:
- duże dawki oleju z czarnuszki wykazują właściwości przeczyszczające, co pozwala na regularne pozbywanie się pasożytów z jelit
- zawarte w nasionach olejki eteryczne mogą mieć pozytywny wpływ na drażnienie perystaltyki jelit i jej wzmożenie, co utrudnia owsikom bytowanie w tym odcinku przewodu pokarmowego
- analgetyczne działanie oleju z nasion czarnuszki siewnej mogą okazać się pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych brzucha
- zewnętrzne stosowanie oleju z czarnuszki może okazać się pomocne w neutralizowaniu podrażnień skórnych, uciążliwego świądu i zmian zapalnych, które są wywołane przez bytujące pasożyty
Decydując się na zakup oleju z czarnuszki, należy sięgnąć po produkt tłoczony na olej nierafinowany i tłoczony na zimno. Wówczas można mieć pewność, że olej będzie w 100% naturalny i świeży, a to z kolei gwarantuje dostatecznie dużą zawartość cennych składników aktywnych i realne korzyści dla zdrowia. Przykładowe produkty: Olini Olej z czarnuszki, Oleofarm OleoVitum Czarnuszka, Semco Olej z nasion czarnuszki.
Bibliografia:
- Adamska A., Ochocka RJ. „Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych.” Postępy Fitoterapii 2016, 17(2): 97-105.
- Sheikh BY., et al. „Antimicrobial effects of thymoquinone on Entamoeba histolytica and Giardia lamblia.” Pharmacognosy Journal 2015, 8(2): 168-170.
- Sharma NK., et al. „Medicinal and pharmacological potential of Nigella sativa: A review.” Ethnobotanical Review 2009, 13: 946-955.
- Mańkowska D., Bylka W. „Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna.” Herba Polonica 2009, 55(1): 109-125.