Mebendazol w leczeniu owsików.

Mebendazol – działanie, zastosowanie i działania niepożądane

Fitoterapia stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę z pasożytami przewodu pokarmowego. Jednak gdy zioła okazują się nieskuteczne, warto sięgnąć po bardziej efektywne rozwiązania. Mebendazol jest jednym z najpopularniejszych leków do przeciwdziałania pasożytom, który można stosować w przypadku zakażenia u dzieci i dorosłych. Efektywność działania sprawia, że terapia powoduje szybkie pozbycie się nieproszonych gości i powrót do pełni zdrowia. Co warto wiedzieć o mebendazolu? Na czym polega jego działanie? Jak należy go stosować?

Działanie i zastosowanie mebendazolu

Mebendazol jest lekiem przeciwpasożytniczym, który wykorzystuje się w trakcie odrobaczania. Preparat jest rekomendowany do walki z jajami, larwami i dorosłymi osobnikami robaków obłych (obleńce) i płaskich (płazińce). Terapia przy użyciu mebendazolu wykazuje dużą skuteczność wobec takich pasożytów jak glista ludzka, owsiki, włosogłówka ludzka czy tęgoryjec amerykański i dwunastnicy. Ponadto substancja sprawdzi się w przypadku zakażeń mieszanych.

Działanie leków z mebendazolem jest ukierunkowane na upośledzenie funkcji trawiennych i pokarmowych pasożytów. Stosowanie substancji sprawia, że robaki bytujące w ludzkim organizmie nie są zdolne do samodzielnego przyswajania glukozy z pokarmu dostarczanego przez gospodarza. Brak dostępu do glukozy, która jest głównym materiałem energetycznym, prowadzi do śmierci pasożytów. Zaburzenie funkcji trawiennych jest wywołane zmianami w strukturze komórek budujących jelita robaków. Wskutek utraty mikrotubul w cytoplazmie komórek jelitowych dochodzi do aktywacji procesu enzymatycznego samotrawienia pasożyta.

Mebendazol występuje w aptekach pod postacią leku Vermox, który jest dostępny w formie tabletek zawierających 100 mg substancji czynnej. Innymi substancjami o podobnym mechanizmie działania są:

  •     Albendazol
  •     Iwermektyna
  •     Pyrantel

Jak stosować mebendazol?

Specjaliści rekomendują stosowanie mebendazolu w dawkach od 100 do 200 mg, przy czym dokładna ilość substancji czynnej jest ściśle uwarunkowana rodzajem zakażenia. Warto też wspomnieć, że dawki dla osób dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia są identyczne. Farmakoterapia przy użyciu leków z mebendazolem powinna trwać 3 dni. W przypadku problemów z owsicą poleca się wznowić stosowanie preparatu po upływie minimum 2 tygodni. Leki z mebendazolem poleca się spożywać wraz z tłustym posiłkiem, co pozwoli na zwiększenie ich wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Mebendazol a interakcje z innymi substancjami

Użycie preparatów z mebendazolem w trakcie terapii lekami przeciwpadaczkowymi jest niewskazane. Leki zawierające w składzie fenobarbital, fenytoinę czy karbamazepinę prowadzą do dużego obniżenia właściwości przeciwpasożytniczych mebendazolu. Wówczas odrobaczanie okazuje się mniej skuteczne, a nawet i bezwartościowe.

Mebendazol a działania niepożądane – jakie są skutki uboczne?

Terapia przy użyciu mebendazolu bardzo rzadko prowadzi do występowania skutków ubocznych. Ich obecność stanowi zwykle następstwo przedawkowania substancji czynnej:

  •     spożycia dawek niezgodnych ze wskazaniami lekarza
  •     przyjmowania leku przez dłuższy czas niż zaleca producent (tj. powyżej 3 dni)
  •     dieta obfita w tłuszcze, która powoduje wzmożone wchłanianie mebendazolu i zwiększenie jego aktywności w organizmie

Do najczęstszych objawów niepożądanych wynikających ze stosowania leków z mebendazolem należą: biegunka, nudności, wymioty, reakcje nadwrażliwości, wzdęcia, zawroty głowy, dolegliwości bólowe brzucha czy uczucie dyskomfortu w rejonie jamy brzusznej.

Bibliografia:

  1. https://www.doz.pl/leki/w760-Mebendazol [dostęp: 21.12.2021]
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=529 [dostęp: 21.12.2021]