ile czasu żyje owsik

Jak wygląda owsik i ile czasu żyje?

Choroby pasożytnicze atakują jednakowo dzieci i dorosłych. Owsiki są przyczyną szeregu uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego, co powoduje utrudnienie codziennego funkcjonowania i wiele niedogodności. Nieleczona owsica może natomiast doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia i życia.

 

Owsik ludzki – czym jest, jak wygląda i ile czasu żyje?

 

Enterobius vermicularis, czyli owsik ludzki jest ludzkim pasożytem należącym do nicieni. Samice osiągają długość od 9 do 12 mm, natomiast samce od 2,5 do 5 mm. Długość życia samców jest niewielka, bo umierają tuż po zaplemnieniu samic – one z kolei żyją przez około 4 tygodnie, a ich celem jest złożenie jaj. Owsiki mają białą barwę i nitkowaty kształt.

Samice są zdolne do złożenia od 8 do nawet 12 tysięcy jaj! Jaja owsików mają asymetryczną i owalną budowę, które mają wymiary 50 – 60 x 20 – 32 μm i są pokryte lepiącą wydzieliną. Z jaj powstają larwy, które w przeciągu od 4 do 8 godzin uzyskują możliwości inwazyjne. Owsiki, jak przystało na pasożyta, odżywia się substancjami odżywczymi znajdującymi się w zjedzonym przez człowieka pokarmie. Pożywką owsików są przede wszystkim węglowodany.

 

Cykl rozwojowy owsika ludzkiego

 

Owsica jest chorobą dotyczącą głównie dzieci, które mogą wpuścić pasożyta jedną z czterech dróg:

  • doustną (pokarmową) – dostarczenie jaj wraz z pożywieniem (np. nieumycia rąk przed posiłkiem lub zjedzenie brudnych owoców i warzyw)
  • wziewną – jaja znajdujące się w powietrzu (np. wskutek rzadkiej zmiany pościeli lub sprzątania w domu) trafiają przez układ oddechowy do organizmu
  • autoinwazja – przeniesienie jaj znajdujących się pod paznokciami do ust (efekt uprzedniego drapania się w okolicach odbytu)
  • reinwazja – larwa po opuszczeniu jaj wraca przez odbytnicę do jelita, co powoduje powtórzenie cyklu rozwojowego

Jajo po przedostaniu się do organizmu trafia do jelita grubego, a stamtąd do odbytnicy. Po kilku godzinach larwy są zdolne do wtórnej inwazji organizmu, co zmusza je do powrotu do jelita. Mniej więcej w ciągu 3 tygodni dojrzewają – samce dokonują zaplemnienia samic, które żyją w jelitach po około przez mniej więcej 2 miesiące. Następnie wędrują w okolice odbytnic i do przedniej części pochwy, aby złożyć jaja. Dopiero rozpoczęcie odpowiedniego postępowania jest w stanie przerwać pasożytniczą spiralę zakażenia.

 

Owsica – objawy

 

  • Silnie odczuwalne osłabienie
  • Infekcje okolic intymnych (u kobiet)
  • Brak apetytu, ból brzucha, nudności
  • Uciążliwy świąd w okolicy odbytnicy
  • Niepokój psychoruchowy (np. częste obgryzanie paznokci, rozdrażnienie)
  • Widoczne zmiany skórne na powierzchni odbytnicy (m.in. wypryski, zaczerwienienie)

 

Jak walczyć z owsicą?

 

Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania owsikom jest zadbanie o higienę osobistą. Dziecko musi przestrzegać regularnego mycia rąk, zwłaszcza przed posiłkami i po powrocie do domu. Ponadto należy zapewnić dzieciom częste kąpiele oraz dezynfekcję ubrań, pościeli i bielizny.

Kolejną istotną kwestią jest dieta. Dziecko powinno ograniczyć spożycie produktów bogatych w proste cukry, które intensyfikują rozwój pasożytów. Wzrost podaży błonnika i probiotyków pozwoli zadbać o prawidłową kondycję mikrobioty i wzmocnić odporność. Ponadto błonnik ma korzystny wpływ na pracę jelit, a to przyczynia się do regularnego wypróżniania i oczyszczenia ustroju z owsików.

Inne naturalne sposoby na owsiki to:

  • olej z czarnuszki
  • spożycie czosnku
  • surowe pestki dyni
  • kąpiele nasiadowe (np. kora dębu, rumianek)
  • herbatki i napary ziołowe (np. wrotycz, tymianek, koper włoski)

Oprócz tego poleca się stosować środki farmakologiczne np. embonian pyrantelu lub mebendazol.

 

Bibliografia:

  1. Hadaś E., Derda M. „Pasożyty–zagrożenie nadal aktualne.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(1): 6-13.
  2. Popielska J., Marczyńska M. „Zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego.” Standardy Medyczne/Pediatria 2013, 10: 474-479.
  3. https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego–Owsiki–owsica.html