Owsica to jedna z popularniejszych chorób pasożytniczych. Szerzy się w żłobkach, przedszkolach, domach dziecka i innych miejscach, gdzie przebywają dzieci ale także dorośli. Do zarażenia dochodzi po spożyciu jaj pasożyta. Owsik składa jaja w okolicy odbytu, a ponieważ choroba przebiega z silnym świądem tych okolic, zarażony drapie się (szczególnie dziecko), a potem zabrudzonymi rękami roznosi jaja po zabawkach, meblach, pościeli, ubraniu czy ręcznikach.
Owsik cechuje się dość krótkim cyklem rozwojowym, a samica składa ogromną liczbę jaj. Z tego powodu, choroba ta bardzo łatwo się przenosi za pośrednictwem brudnych rąk.
Jeśli zachoruje jeden domownik, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zarażą się pozostali mieszkańcy. Mniejsza szansa na zarażenie jest w takich miejscach jak żłobki czy przedszkola, jednak nadal ryzyko jest duże, szczególnie gdy małe dziecko ma skłonności do częstego wkładania rąk do ust.
Metody unikania zarażenia owsikami
Ponieważ nie jest łatwo uniknąć zarażenia owsikami, należy przede wszystkim od najmłodszych lat, edukować dzieci w kwestii właściwej higieny rąk. Dobrym zwyczajem jest obcinanie dzieciom paznokci na krótko, tak aby nawet przy niedokładnym myciu rąk, ułatwić maluchowi wyczyszczenie przestrzeni z koniuszków palców.
Jeśli jest to możliwe, należy zachęcać placówki, w których przebywają dzieci, aby używane były ręczniki jednorazowe albo przynajmniej dedykowane jednemu dziecku. Idealnie, gdyby każdy maluch miał osobny ręcznik do twarzy i rąk oraz osobny do reszty ciała.
Niezbędne jest każdorazowe mycie rąk po skorzystaniu z toalety oraz przed spożywaniem i przygotowywaniem posiłków. Aby zachęcić maluchy do dokładnego mycia rąk, można nauczyć je wierszyków lub rymowanek uczących dzieci, jak należy myć dłonie. W okolicy zlewu można przywiesić plakat informujący o właściwej technice.
Niezbędne jest zadbanie o higienę w miejscach publicznych – częstą dezynfekcję toalet, umywalek, stołów i zabawek w salach dziecięcych.
Na szczęście, dane medyczne wskazują, że ryzyko zarażenia owsikami w przedszkolu, wynosi ok. 10%, nie jest więc wykluczone, ale nie jest też powszechne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku infekcji domowej – wtedy zaraża się ok. 75% domowników.
Jak pozbyć się owsików z domu?
Jeśli owsica zostanie zdiagnozowana u jednego z domowników, kurację leczniczą powinien przejść każdy z mieszkańców. Co jednak zrobić, aby pozbyć się owsików z domu, aby uniknąć kolejnej infekcji i zarażenia gości?
Należy wykonać poniższe czynności:
- pościel, ręczniki i bieliznę osobistą osoby zarażonej wyprać w wysokiej temperaturze, a jeśli jest to niemożliwe – bardzo dokładnie wyprasować
- wyrobić w dziecku nawyk codziennej zmiany bielizny, a przez okres kuracji owsicy, należy codziennie zmieniać pościel i ręczniki
- pluszaki i inne zabawki nadające się do pralki, należy wyprać, a pozostałe zabawki należy dokładnie umyć ciepłą wodą z detergentem
- należy zdezynfekować klamki, włączniki świateł, piloty, telefony i inne miejsca często dotykane w mieszkaniu
Prawidłowa dieta w profilaktyce zakażeń owsicą
Zarówno w celach profilaktycznych, aby nie zarazić się owsikami, a także w trakcie trwania leczenia, warto zwrócić uwagę na prawidłową dietę. Powinna być ona bogata w błonnik a uboga w słodycze i cukry proste. Zakażonego należy zachęcać do spożywania kasz, produktów z mąk pełnoziarnistych, warzyw strączkowych, surowych warzyw – w tym szczególnie czosnku, kiszonek i soku z czerwonych buraków. Dzięki temu poprawimy mikroflorę przewodu pokarmowego i usprawnimy usuwania owsików z organizmu.
Źródła:
- NAJCZĘSTSZE CHOROBY PASOŻYTNICZE PRZEWODU POKARMOWEGO. OWSIKI, OWSICA (Gastroenterologia Praktyczna); źródło:https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego–Owsiki–owsica.html
- bezowsikow.pl