Owsica to jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych wśród dzieci. Jej głównym objawem jest uciążliwy świąd w okolicach odbytu – jednak w przypadku dziewczynek dolegliwości mogą też obejmować okolice intymne. W jaki sposób pozbyć się owsików z pochwy? Które sposoby okażą się najskuteczniejsze?
Owsica – przyczyny i objawy zakażenia owsikiem ludzkim
Zakażenie owsikiem ludzkim następuje w momencie przedostania się jaj do przewodu pokarmowego. Jajeczka, które finalnie trafiają do odbytnicy, są oblepione śluzem wyzwalającym uciążliwe swędzenie. Nieświadome dziecko w wyniku drapania może ponownie przenosić jaja do organizmu, co powoduje autoinwazję pasożyta. Inny sposobem powtórnego zakażenia jest reinwazja, który następuje w momencie wyklucia się z jaj larw. Te ponownie wracają do odbytnicy, a u dziewczynek dodatkowo do przedniej części pochwy. Larwy po kilku tygodniach dojrzewają w samce i samice – te pierwsze umierają tuż po zaplemnieniu, a drugie ponownie wędrują w okolice odbytnicy, aby złożyć jaja.
Oprócz tego zakażenie owsicą ludzką może nastąpić wskutek:
- nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny – dziecko nie myje rąk po wizycie w toalecie, powrocie ze żłobka lub placu zabaw, spożywa brudne owoce i warzywa, dotyka własnej bielizny lub pampersów
- wdychania powietrza z jajami np. w pomieszczeniach z dużą ilością kurzu, przy rzadko zmienianej pościeli
Główną oznaką owsicy jest świąd okolic pochwy i odbytnicy. Nadmierne drapanie tych miejsc może spowodować zaczerwienienie, ból, rozwój stanu zapalnego oraz uszkodzenia naskórka. Obecność pasożyta w pochwie zwiększa szansę występowania infekcji intymnych i układu moczowego. Oprócz tego owsik ludzki stanowi przyczynę szeregu innych dolegliwości m.in. rozdrażnienia, osłabienia, braku apetytu, spadku masy ciała, bladość skóry, podkrążone oczy, niepokoju psychoruchowego w postaci często obgryzania paznokci i trudności z koncentracją oraz wyprysków w miejscach występowania jaj pasożyta.
Owsiki w pochwie – jak sobie z tym radzić?
Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie owsików jest intensyfikacja działań związanych z higieną osobistą dziecka. W tym celu należy wykonać:
- zadbać o regularne mycie rąk dziecka
- zagwarantować dziecku bieliznę z naturalnych i zwiewnych materiałów
- pozostałe przedmioty zdezynfekować przy pomocy środka przeciwpasożytniczego
- pranie odzieży, pościeli, ręczników i pluszowych zabawek w wysokiej temperaturze
- systematycznie podmywać pochwę i odbytnicę za pomocą ciepłej wody z szarym mydłem
- regularnie wietrzyć pokój, czyścić dywany, firanki i łóżko – usunąć wszelkie źródła kurzu
Do diety dziecka należy wprowadzić składniki wspomagające organizm w walce z owsicą. Pestki dyni, olej z czarnuszki i czosnek wykazują skuteczne właściwości przeciwpasożytnicze, które oddziałują bezpośrednio na owsiki. Wzrost podaży błonnika wyreguluje pracę jelit i wspomoże kondycję mikrobioty, co zwiększy odporność wobec robaków. Ponadto dobrze jest sięgnąć po niektóre zioła o dobroczynnym wpływie na układ pokarmowy np. koper włoski, tymianek czy szałwia. Z kolei kora dębu, ziele ruszczyka i rumianek będą idealne do nasiadówek i przemywania okolic intymnych gdzie przebywają pasożyty.
Bibliografia:
- Hadaś E., Derda M. „Pasożyty-zagrożenie nadal aktualne.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(1): 6-13.
- Popielska J., Marczyńska M. „Zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego.” Standardy Medyczne/Pediatria 2013, 10: 474-479.
- Olejek A., et al. „Stany zapalne narządów płciowych u dziewczynek.” Ginekologia Polska 2009, 80: 931-934.
- Filipp E., et al. „Stany zapalne sromu i pochwy u dziewcząt przed menarche.” Ginekologia Praktyczna 2005, 84: 69-72.