Owsica to jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych układu pokarmowego. Obecność owsików w organizmie jest dość łatwo rozpoznawalna z uwagi na charakterystyczne objawy. Jaką rolę w leczeniu owsicy odgrywa dieta? Czy odpowiednie odżywianie jest pomocne w zwalczeniu uciążliwych pasożytów?
Dieta na owsiki – główne zasady
Najczęściej wymienianymi sposobami przeciwdziałania owsicy są farmakoterapia i dbanie o prawidłową higienę. Niemniej jednak równie skuteczną metodą na pozbycie się niewielkich białych robaków jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Odpowiednio skomponowana dieta ma nie tylko pozytywny wpływ na stan i funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale i może realne oddziaływać na zagnieżdżone pasożyty. Oto kilka najistotniejszych zasad dotyczących planu dietetycznego dla osób cierpiących z powodu owsicy.
Zmniejsz spożycie węglowodanów
Cukry proste są główną pożywką dla owsików – to właśnie dzięki nim pasożytnicze robaki czerpią niezbędną energię do funkcjonowania i dalszego rozwoju w organizmie człowieka. Wykluczenie produktów zawierających proste węglowodany jest jednym z efektywnych sposobów na uniemożliwienie owsikom dostępu do cennego źródła energetycznego. Dlatego w czasie choroby należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć niektóre artykuły spożywcze np. dżemy, powidła, niektóre owoce, biały ryż, makaron czy jasne pieczywo. Oczywiście nie możemy zapominać o słodyczach czy słodzonych napojach gazowanych, które zawierają spore ilości cukru.
Zwiększ podaż błonnika
Błonnik to jak wiadomo cenne wsparcie dla prawidłowej pracy jelit i korzystna pomoc dla utrzymania optymalnego stanu mikrobioty. Spożycie błonnika wspiera właściwy pasaż jelitowy i reguluje wypróżnianie – dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że duża ilość larw i jaj owsików zostanie usunięta z organizmu wraz z kałem. W tym celu warto włączyć do diety pełnoziarniste pieczywo, surowe warzywa, ciemny ryż, kaszę gryczaną oraz strączki.
Regularnie spożywaj probiotyki
Naturalnymi probiotykami są produkty kiszone jak kapusta, ogórki czy sok z kiszonych warzyw. Oprócz tego należy tutaj wspomnieć o nabiale – kefiry, zsiadłe mleko oraz jogurty naturalne zawierają duże ilości naturalnych kultur bakterii kwasu mlekowego, co pozwala zadbać o prawidłową pracę i dobry stan mikroflory bakteryjnej jelit. Jednak artykuły spożywcze z kategorii probiotyków są również cenne w przeciwdziałaniu owsicy. Nie tylko wspierają wypróżnianie, które jak w przypadku błonnika pomaga w usunięciu bytujących pasożytów. Probiotyki pomagają też zakwasić układ pokarmowy, a to okazuje się bardzo niekorzystne dla zgromadzonych tam owsików.
Wprowadź pestki dyni
Świeże i suszone nasiona dyni to niewątpliwie jednak z najskuteczniejszych naturalnych broni na wszelkie pasożyty. Pestki zawierają bowiem kurkubitacynę o niezwykle silnym oddziaływaniu na układ nerwowy owsików i powodującą ich śmierć. Regularne spożycie niewielkiej ilości pestek pomoże uporać się z nieproszonymi gośćmi i ułatwi powrót do pełni zdrowia.
Nie zapominaj o ziołach
Picie ziołowych naparów jest bardzo dobrym sposobem na pobudzenie pracy przewodu pokarmowego, co stanowi jedną z form oczyszczenia. Zawarte w nich składniki aktywne (np. garbniki, olejki lotne, goryczki czy związki terpenowe) mogą mieć cenne właściwości przeciwrobacze. Zioła stosowane w kuracjach antypasożytniczych to m.in. wrotycz, łupiny orzechów, czarnuszka siewna, rumianek, szałwia, tymianek, krwawnik czy piołun. Co więcej, niektóre zioła mogą być zastosowane do kąpieli nasiadowych w celu złagodzenia podrażnień odbytnicy.
Bibliografia:
- https://parenting.pl/dieta-w-owsicy
- https://www.hellozdrowie.pl/jak-rozpoznac-zakazenie-owsikami-czy-pasozytow-mozna-pozbyc-sie-domowymi-sposobami/
- https://www.izielnik.pl/blog/ziola-na-pasozyty-w-organizmie