Test na owsiki z apteki.

Czy istnieją testy na owsiki do kupienia w aptece?

Diagnostyka owsicy – czy można kupić w aptece testy na owsiki?

Choć owsica jest dobrze poznaną chorobą, to jednak nie istnieją testy służące do jej rozpoznania. Skuteczną formą diagnostyki jest obserwacja zachowania chorego dziecka i analiza występujących objawów, bo część z nich jest niezwykle charakterystyczna dla owsików. Innym i równie wartościowym sposobem jest laboratoryjne badanie próbki kału. W tym badaniu wykorzystuje się specjalne jałowe pojemniczki i szpatułki do pobrania stolca – przedmioty te można bez najmniejszego problemu zakupić we wszystkich aptekach.

Jak wygląda badanie kału na owsiki?

Analiza próbki kału pod kątem obecności owsików niespecjalnie różni się od innych badań stolca. Proces ten wygląda następująco:

  1. Osoba chora oddaje stolec do jednorazowego pojemnika (np. papierowa tacka) lub do zdezynfekowanego, wyparzonego i wysuszonego naczynia (np. nocnik).
  2. Używając jednorazowej łyżeczki należy zabrać kilka próbek masy kałowej z różnych fragmentów świeżo oddanego stolca – ilość kału wykorzystanego do analizy powinna odpowiadać mniej więcej połowie pojemniczka transportowego, który jest w zestawie ze wspomnianą łyżeczką. Po umieszczeniu kału należy zamknąć pojemnik.
  3. Kolejny etap to opisanie pojemnika (imię i nazwisko, wiek oraz data oddania stolca), a następnie dostarczenie go do laboratorium diagnostycznego w tym samym dniu. Może zdarzyć się tak, że pobranie próbki kału nastąpi wieczorem i analiza zostane zaplanowana na rano – wówczas pojemnik z materiałem do badań należy przechowywać w chłodnym miejscu (2-8ºC) jak np. lodówka czy piwnica.

Jakie objawy są charakterystyczne dla owsicy?

Głównym objawem zakażenia owsikami jest świąd w obrębie odbytu. Swędzenie jest wynikiem złożonych jajeczek, które są pokryte śluzem wyzwalającym zmiany zapalne. Innymi charakterystycznymi objawami wskazującymi na występowanie owsicy są rozdrażnienie, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci oraz brak apetytu, nudności i dolegliwości bólowe brzucha.

Inne badania diagnostyczne na obecnośc owsików

Laboratoryjna analiza próbki kału stanowi najskuteczniejszy sposób na wykrycie owsików. Niemniej jednak wielu specjalistów rekomenduje wykonanie dodatkowego badania diagnostycznego. Test taśmy celofanowej polega na naklejeniu niewielkich pasków wspomnianego materiału na skórze otaczającej odbyt – po jej odklejeniu zostaje przekazana do laboratorium do analizy. Badanie taśmą celofanową pozwala sprawdzić obecność jaj owsików, które w przeciwieństwie do innych pasożytów nie są wydalane wraz z kałem.

Skuteczne sposoby na owsiki – co zrobić, aby zwalczyć owsicę?

Leczenie owsicy powinno mieć wielowymiarowy charakter. Do zwalczania owsików można wykorzystać:

  • olej z czarnuszki,
  • preparaty probiotyczne
  • allicynę zawartą w czosnku,
  • preparaty bez recepty jak pyrantel,
  • kukurbitacynę zawartą w pestkach dyni,
  • dietę bogatą w błonnik i ubogą w cukry proste,
  • kąpiele nasiadowe np. z rumianku lub kory dębu,
  • zioła jak tatarak, piołun, tymianek, koperek czy szałwię.

Ponadto istotoną rolę odgrywa profilaktyka, która polega na regularnym myciu rąk (zwłaszcza przed posiłkiem i po korzystaniu z toalety), praniu pościeli i bielizny, czy myciu warzyw i owoców przed spożyciem.

Bibliografia:

  1. Hadaś E., Derda M.. „Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne.” Probl Hig Epidemiol 2014, 95(1): 6-13.
  2. Jasonek J., Szenborn L., Kuchar E. „Praktyczne aspekty rozpoznawania i leczenia najczęstszych chorob pasożytniczych.” Family Medicine & Primary Care Review 2009, 3: 887-892.
  3. https://diag.pl/pacjent/poradnik-pacjenta/przygotowanie-do-badan-kalu/
  4. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/badania/badanie-kalu-na-pasozyty-wyniki-kiedy-i-jak-wykonac-badanie-aa-j2Da-45Pg-my9t.html