Domowe sposoby na owsiki

Domowe sposoby na owsiki

Pojawienie się owsików u dziecka jest dość łatwo zauważalne i to nie tylko z uwagi na widoczne w kale robaki. Owsica jest chorobą wywołującą wyjątkowo uciążliwy świąd, któremu towarzyszą inne niedogodności m.in. problemy ze snem, podrażniona skóra odbytu i zaczerwienienie, ból brzucha i głowy czy problemy z koncentracją. Czy istnieje możliwość pozbycia się owsików przy pomocy domowych sposobów?

Domowe sposoby na walkę z owsikami – co warto wykorzystać?

 

Leki przeciwpasożytnicze stanowią skuteczną metodę przeciwdziałania owsicy. Niemniej jednak rodzice bardzo często zwlekają z włączeniem farmakoterapii i traktują ją jako ostateczność. O wiele chętniej decydują się wykorzystać naturalne sposoby na zwalczanie pasożytów – niemniej jednak zawsze poleca się skonsultować stan dziecka z lekarzem, co pozwoli potwierdzić obecność robaków. Które z nich okażą się wyjątkowo skuteczne w niwelowaniu robaków bytujących w układzie pokarmowym?

Cebula i czosnek

Obie rośliny są bardzo pomocne wobec owsików. Allicyna zawarta w czosnku może spowodować niszczenie jaj pasożyta i tym samym przyczynić się do jego dalszego rozwoju. Z kolei cebula jest bogatym źródłem siarki, która może mieć pozytywny wpływ na usuwanie larw zagnieżdżonych w jelitach.

Pestki dyni

Dynia jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin do walki z owsikami i innymi pasożytami. Szczególnie wartościowe są jej pestki – zawarta w nich kukurbitacyna wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i stymuluje pracę jelit, co sprzyja wydalaniu owsików i ich jaj wraz z kałem. Niemniej jednak najważniejszą właściwością jest fakt, że kukurbitacyna powoduje trwałe uszkodzenie układu nerwowego robaków i tym samym przyczyniają się do ich śmierci. Oprócz świeżych lub suszonych pestek dyni można sięgnąć po olej, który powinien być nierafinowany i tłoczony na zimno.

Fitoterapia

Kuracje ziołowe są równie częstym wyborem rodziców. Zioła mogą być stosowane w różnych formach – począwszy od kąpieli nasiadowych, przez herbatki i napary do picia, a skończywszy na okładach czy przemywaniu podrażnionej skóry odbytu. Działanie ziół jest różnorodne np. piołun i wrotycz stymulują wydzielanie żółci, mają właściwości wiatropędne i pobudzają prace jelit, co skutkuje wypróżnianiem i oczyszczaniem organizmu z zalegających pasożytów; natomiast rumianek jest pomocny w łagodzeniu dolegliwości bólowych, ogranicza świąd i redukuje wspomniane podrażnienia dermalne.

Zmiana nawyków żywieniowych

Modyfikacja dotychczasowej diety jest bardzo pomocnym element podczas domowego zwalczania owsików. W planie żywieniowym należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii:

  • włączenie do diety produktów wspierających mikrobiotę (probiotyki) – przeważnie kiszonek
  • zwiększenie spożycia błonnika, który intensyfikuje pasaż jelitowy i tym samym oddziałuje na defekację
  • zmniejszenie ilości węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych, które stanowią pożywkę dla rozwoju pasożyta
  • optymalne nawodnienie organizmu, co ograniczy ryzyko zaparć i pomoże zadbać o prawidłowe wypróżnianie

Grunt to profilaktyka

 

Najlepszym sposobem przeciwdziałania owsikom jest zapobieganie ich rozwojowi. Rolą rodziców jest zminimalizowanie czynników ryzyka, które mogą spowodować pojawienie się pasożytów w organizmie dzieci. Głównymi elementami profilaktyki są: przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej, odpowiednie odżywianie, przycinanie paznokci, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, picie wyłącznie butelkowej wody, regularna zmiana pościeli i bielizny oraz systematyczne pranie w wysokiej temperaturze.

Bibliografia:

  1. Siekierska M., et al. „Częśtość występowania owsika ludzkiego (Enterobius Vermicularis) u dzieci z wybranych przedszkoli województwa wielkopolskiego.” Diagnostyka Laboratoryjna 2018, 54(1): 5-10.
  2. Hadaś E., Derda M. „Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(1): 6-13.
  3. Jasonek J., Szenborn L., Kuchar E. „Praktyczne aspekty rozpoznawania i leczenia najczęstszych chorob pasożytniczych.” Family Medicine & Primary Care Review 2009, 3: 887-892.